See flas on Wiktionary
{
"antonyms": [
{
"word": "shuaj"
},
{
"word": "hesht"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "sqj-pro",
"3": "*śp(e)latśi-"
},
"expansion": "Proto-Albanian *śp(e)latśi-",
"name": "uder"
},
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "ine-pro",
"3": "*(s)pel-",
"t": "to say aloud, recite"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *(s)pel- (“to say aloud, recite”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "spell"
},
"expansion": "English spell",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "grc",
"2": "ἀπειλή",
"t": "threat"
},
"expansion": "Ancient Greek ἀπειλή (apeilḗ, “threat”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Albanian *śp(e)latśi-, from Proto-Indo-European *(s)pel- (“to say aloud, recite”); compare English spell, Ancient Greek ἀπειλή (apeilḗ, “threat”). Related to fjalë (“word”), folje (“utterance, speaking”).",
"forms": [
{
"form": "fola",
"tags": [
"aorist"
]
},
{
"form": "folur",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sq-conj/flas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "duke folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "për të folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "flas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "flet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "flet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "flasim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "flisni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "flasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "flisja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "flisje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fliste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "flisnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "flisnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "flisnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fola",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fole",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "foli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "folëm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "folët",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "folën",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kam folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ke folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ka folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "keni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kanë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kisha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pata folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "pate folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pati folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "patëm folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "patët folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "patën folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të flas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flasësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flasë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të flasim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "do të flisni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të flasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kem folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kesh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ketë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të keni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "të flas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flasësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flasë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të flasim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flisni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të flisja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flisje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të fliste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të flisnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flisnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flisnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kem folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kesh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ketë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të keni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kisha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të flisja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flisje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të fliste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të flisnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të flisnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të flisnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kisha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të kishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "folsha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "folsh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "foltë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "folshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "folshi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "folshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "paça folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paç folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pastë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paçim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paçit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paçin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "folkam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "folke",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "folka",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "folkemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "folkeni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "folkan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "folkësha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "folkëshe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "folkësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "folkëshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "folkëshit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "folkëshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskam folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paske folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paska folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskan folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskësha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paskëshe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paskësh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskëshim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskëshit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskëshin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fol",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "flisni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sq-conj-2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "duke u folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "për t'u folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "flitet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fliten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "flitej (flisesh)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fliteshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "u fol",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "u folën",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "jam folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "je folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "është folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "jemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "jeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "janë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "isha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "qeshë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "qe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "qe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "qemë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "qetë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "qenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flitet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të fliten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të jem folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të jesh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të jetë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të jemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të jeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të jenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flitet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të fliten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flitej (flisesh)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të fliteshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të jem folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të jesh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të jetë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të jemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të jeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të jenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të isha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të ishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flitej (flisesh)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të fliteshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të isha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të ishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të ishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të ishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "u foltë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "u folshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "qofsha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "qofsh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "qoftë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "qofshim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "qofshit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "qofshin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "u folka",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "u folkan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "u folkësh (folkej)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "u folkëshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "qenkam folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "qenke folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "qenka folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "qenkemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "qenkeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "qenkan folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "qenkësha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "qenkëshe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "qenkësh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "qenkëshim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "qenkëshit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "qenkëshin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "verb",
"3": "aorist",
"4": "fola",
"5": "participle",
"6": "folur",
"head": ""
},
"expansion": "flas (aorist fola, participle folur)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "fola",
"2": "folur"
},
"expansion": "flas (aorist fola, participle folur)",
"name": "sq-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "folur",
"10": "fliste",
"11": "flisnim",
"12": "flisnit",
"13": "flisnin",
"14": "fola",
"15": "fole",
"16": "foli",
"17": "folëm",
"18": "folët",
"19": "folën",
"2": "flas",
"20": "flas",
"21": "flasësh",
"22": "flasë",
"23": "folsha",
"24": "folsh",
"25": "foltë",
"26": "folshim",
"27": "folshi",
"28": "folshin",
"29": "folkam",
"3": "flet",
"30": "folke",
"31": "folka",
"32": "folkemi",
"33": "folkeni",
"34": "folkan",
"35": "folkësha",
"36": "folkëshe",
"37": "folkësh",
"38": "folkëshim",
"39": "folkëshit",
"4": "flet",
"40": "folkëshin",
"41": "fol",
"42": "flisni",
"5": "flasim",
"6": "flisni",
"7": "flasin",
"8": "flisja",
"9": "flisje"
},
"name": "sq-conj"
},
{
"args": {
"1": "folur",
"10": "flitej (flisesh)",
"11": "—",
"12": "—",
"13": "fliteshin",
"14": "—",
"15": "—",
"16": "fol",
"17": "—",
"18": "—",
"19": "folën",
"2": "—",
"20": "—",
"21": "—",
"22": "flitet",
"23": "—",
"24": "—",
"25": "foltë",
"26": "—",
"27": "—",
"28": "folshin",
"29": "—",
"3": "—",
"30": "—",
"31": "folka",
"32": "—",
"33": "—",
"34": "folkan",
"35": "—",
"36": "—",
"37": "folkësh (folkej)",
"38": "—",
"39": "—",
"4": "flitet",
"40": "folkëshin",
"41": "—",
"42": "—",
"5": "—",
"6": "—",
"7": "fliten",
"8": "—",
"9": "—"
},
"name": "sq-conj-2"
}
],
"lang": "Albanian",
"lang_code": "sq",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Albanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Albanian undefined derivations",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to speak"
],
"id": "en-flas-sq-verb-TKdixBly",
"links": [
[
"speak",
"speak"
]
],
"related": [
{
"tags": [
"mediopassive"
],
"word": "flitet"
},
{
"tags": [
"feminine"
],
"word": "fjalë"
},
{
"tags": [
"feminine"
],
"word": "fjala"
},
{
"tags": [
"masculine"
],
"word": "fjalim"
},
{
"tags": [
"masculine"
],
"word": "fjalimi"
},
{
"tags": [
"masculine"
],
"word": "fjalor"
},
{
"tags": [
"masculine"
],
"word": "fjalori"
},
{
"word": "folje"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "them"
},
{
"word": "shpreh"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/flas/"
}
],
"word": "flas"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gcf",
"2": "en",
"3": "flask"
},
"expansion": "English flask",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English flask.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gcf",
"2": "noun"
},
"expansion": "flas",
"name": "head"
}
],
"lang": "Antillean Creole",
"lang_code": "gcf",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Antillean Creole entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"thermos"
],
"id": "en-flas-gcf-noun-MClJ0LhK",
"links": [
[
"thermos",
"thermos"
]
]
}
],
"word": "flas"
}
{
"forms": [
{
"form": "flass",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flas",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flasið",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flas",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "flasið",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "flasi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "flasinu",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "flass",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "flassins",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "flas n (genitive singular flass, no plural)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "n.sg"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"english": "haste makes waste",
"translation": "haste makes waste",
"word": "flas er ekki til fagnaðar"
}
],
"glosses": [
"haste, rashness, precipitancy"
],
"id": "en-flas-is-noun-X2Scz0uR",
"links": [
[
"haste",
"haste"
],
[
"rashness",
"rashness"
],
[
"precipitancy",
"precipitancy"
]
],
"related": [
{
"word": "flasa"
}
],
"tags": [
"neuter",
"no-plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/flaːs/"
},
{
"rhymes": "-aːs"
}
],
"word": "flas"
}
{
"forms": [
{
"form": "flās",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "verb form",
"head": "flās"
},
"expansion": "flās",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Latin entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "flō"
}
],
"glosses": [
"second-person singular present active indicative of flō"
],
"id": "en-flas-la-verb-ny1ULk3X",
"links": [
[
"flō",
"flo#Latin"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"word": "flas"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cy-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "blas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "flas",
"source": "mutation",
"tags": [
"soft"
]
},
{
"form": "mlas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cy",
"2": "mutated noun"
},
"expansion": "flas",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "blas"
},
"name": "cy-mut"
}
],
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Welsh entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "blas"
}
],
"glosses": [
"soft mutation of blas"
],
"id": "en-flas-cy-noun-8WbyO7u4",
"links": [
[
"blas",
"blas#Welsh"
]
],
"tags": [
"form-of",
"mutation-soft"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/vlaːs/"
}
],
"word": "flas"
}
{
"antonyms": [
{
"word": "shuaj"
},
{
"word": "hesht"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "sqj-pro",
"3": "*śp(e)latśi-"
},
"expansion": "Proto-Albanian *śp(e)latśi-",
"name": "uder"
},
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "ine-pro",
"3": "*(s)pel-",
"t": "to say aloud, recite"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *(s)pel- (“to say aloud, recite”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "spell"
},
"expansion": "English spell",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "grc",
"2": "ἀπειλή",
"t": "threat"
},
"expansion": "Ancient Greek ἀπειλή (apeilḗ, “threat”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Albanian *śp(e)latśi-, from Proto-Indo-European *(s)pel- (“to say aloud, recite”); compare English spell, Ancient Greek ἀπειλή (apeilḗ, “threat”). Related to fjalë (“word”), folje (“utterance, speaking”).",
"forms": [
{
"form": "fola",
"tags": [
"aorist"
]
},
{
"form": "folur",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sq-conj/flas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "duke folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "për të folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "flas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "flet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "flet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "flasim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "flisni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "flasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "flisja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "flisje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fliste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "flisnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "flisnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "flisnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fola",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "fole",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "foli",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "folëm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "folët",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "folën",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kam folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ke folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ka folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "keni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kanë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kisha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pata folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "pate folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pati folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "patëm folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "patët folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "patën folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të flas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flasësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flasë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të flasim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "do të flisni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të flasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kem folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kesh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ketë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të keni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "të flas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flasësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flasë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të flasim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flisni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flasin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të flisja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flisje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të fliste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të flisnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flisnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flisnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kem folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kesh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ketë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të keni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kisha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të flisja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flisje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të fliste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të flisnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të flisnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të flisnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kisha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të kishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "folsha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "folsh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "foltë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "folshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "folshi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "folshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "paça folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paç folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pastë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paçim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paçit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paçin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "folkam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "folke",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "folka",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "folkemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "folkeni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "folkan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "folkësha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "folkëshe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "folkësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "folkëshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "folkëshit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "folkëshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskam folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paske folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paska folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskan folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskësha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paskëshe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paskësh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskëshim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskëshit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskëshin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "fol",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "flisni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sq-conj-2",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "duke u folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "për t'u folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "flitet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "fliten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "flitej (flisesh)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fliteshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "u fol",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "u folën",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "jam folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "je folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "është folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "jemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "jeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "janë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "isha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "qeshë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "qe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "qe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "qemë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "qetë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "qenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flitet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të fliten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të jem folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të jesh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të jetë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të jemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të jeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të jenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flitet",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të fliten",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të flitej (flisesh)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të fliteshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të jem folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të jesh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të jetë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të jemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të jeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të jenë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të isha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të ishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të flitej (flisesh)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të fliteshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të isha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ishe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ishte folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të ishim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të ishit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të ishin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "u foltë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "u folshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "qofsha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "qofsh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "qoftë folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "qofshim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "qofshit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "qofshin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "u folka",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "u folkan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "u folkësh (folkej)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "u —",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "u folkëshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "qenkam folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "qenke folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "qenka folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "qenkemi folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "qenkeni folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "qenkan folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "qenkësha folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "qenkëshe folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "qenkësh folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "qenkëshim folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "qenkëshit folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "qenkëshin folur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "verb",
"3": "aorist",
"4": "fola",
"5": "participle",
"6": "folur",
"head": ""
},
"expansion": "flas (aorist fola, participle folur)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "fola",
"2": "folur"
},
"expansion": "flas (aorist fola, participle folur)",
"name": "sq-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "folur",
"10": "fliste",
"11": "flisnim",
"12": "flisnit",
"13": "flisnin",
"14": "fola",
"15": "fole",
"16": "foli",
"17": "folëm",
"18": "folët",
"19": "folën",
"2": "flas",
"20": "flas",
"21": "flasësh",
"22": "flasë",
"23": "folsha",
"24": "folsh",
"25": "foltë",
"26": "folshim",
"27": "folshi",
"28": "folshin",
"29": "folkam",
"3": "flet",
"30": "folke",
"31": "folka",
"32": "folkemi",
"33": "folkeni",
"34": "folkan",
"35": "folkësha",
"36": "folkëshe",
"37": "folkësh",
"38": "folkëshim",
"39": "folkëshit",
"4": "flet",
"40": "folkëshin",
"41": "fol",
"42": "flisni",
"5": "flasim",
"6": "flisni",
"7": "flasin",
"8": "flisja",
"9": "flisje"
},
"name": "sq-conj"
},
{
"args": {
"1": "folur",
"10": "flitej (flisesh)",
"11": "—",
"12": "—",
"13": "fliteshin",
"14": "—",
"15": "—",
"16": "fol",
"17": "—",
"18": "—",
"19": "folën",
"2": "—",
"20": "—",
"21": "—",
"22": "flitet",
"23": "—",
"24": "—",
"25": "foltë",
"26": "—",
"27": "—",
"28": "folshin",
"29": "—",
"3": "—",
"30": "—",
"31": "folka",
"32": "—",
"33": "—",
"34": "folkan",
"35": "—",
"36": "—",
"37": "folkësh (folkej)",
"38": "—",
"39": "—",
"4": "flitet",
"40": "folkëshin",
"41": "—",
"42": "—",
"5": "—",
"6": "—",
"7": "fliten",
"8": "—",
"9": "—"
},
"name": "sq-conj-2"
}
],
"lang": "Albanian",
"lang_code": "sq",
"pos": "verb",
"related": [
{
"tags": [
"mediopassive"
],
"word": "flitet"
},
{
"tags": [
"feminine"
],
"word": "fjalë"
},
{
"tags": [
"feminine"
],
"word": "fjala"
},
{
"tags": [
"masculine"
],
"word": "fjalim"
},
{
"tags": [
"masculine"
],
"word": "fjalimi"
},
{
"tags": [
"masculine"
],
"word": "fjalor"
},
{
"tags": [
"masculine"
],
"word": "fjalori"
},
{
"word": "folje"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Albanian entries with incorrect language header",
"Albanian lemmas",
"Albanian terms derived from Proto-Albanian",
"Albanian terms derived from Proto-Indo-European",
"Albanian undefined derivations",
"Albanian verbs",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to speak"
],
"links": [
[
"speak",
"speak"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/flas/"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "them"
},
{
"word": "shpreh"
}
],
"word": "flas"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gcf",
"2": "en",
"3": "flask"
},
"expansion": "English flask",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From English flask.",
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gcf",
"2": "noun"
},
"expansion": "flas",
"name": "head"
}
],
"lang": "Antillean Creole",
"lang_code": "gcf",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Antillean Creole entries with incorrect language header",
"Antillean Creole lemmas",
"Antillean Creole nouns",
"Antillean Creole terms derived from English",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"thermos"
],
"links": [
[
"thermos",
"thermos"
]
]
}
],
"word": "flas"
}
{
"derived": [
{
"english": "haste makes waste",
"translation": "haste makes waste",
"word": "flas er ekki til fagnaðar"
}
],
"forms": [
{
"form": "flass",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "is-ndecl",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flas",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flasið",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flas",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "flasið",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "flasi",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "flasinu",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "flass",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "flassins",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "@@"
},
"expansion": "flas n (genitive singular flass, no plural)",
"name": "is-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "n.sg"
},
"name": "is-ndecl"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "flasa"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Icelandic entries with incorrect language header",
"Icelandic lemmas",
"Icelandic neuter nouns",
"Icelandic nouns",
"Icelandic uncountable nouns",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Icelandic/aːs",
"Rhymes:Icelandic/aːs/1 syllable"
],
"glosses": [
"haste, rashness, precipitancy"
],
"links": [
[
"haste",
"haste"
],
[
"rashness",
"rashness"
],
[
"precipitancy",
"precipitancy"
]
],
"tags": [
"neuter",
"no-plural"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/flaːs/"
},
{
"rhymes": "-aːs"
}
],
"word": "flas"
}
{
"forms": [
{
"form": "flās",
"tags": [
"canonical"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "la",
"2": "verb form",
"head": "flās"
},
"expansion": "flās",
"name": "head"
}
],
"lang": "Latin",
"lang_code": "la",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Latin entries with incorrect language header",
"Latin non-lemma forms",
"Latin verb forms",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "flō"
}
],
"glosses": [
"second-person singular present active indicative of flō"
],
"links": [
[
"flō",
"flo#Latin"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"word": "flas"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cy-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "blas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "flas",
"source": "mutation",
"tags": [
"soft"
]
},
{
"form": "mlas",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cy",
"2": "mutated noun"
},
"expansion": "flas",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "blas"
},
"name": "cy-mut"
}
],
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Welsh entries with incorrect language header",
"Welsh mutated nouns",
"Welsh non-lemma forms",
"Welsh soft-mutation forms"
],
"form_of": [
{
"word": "blas"
}
],
"glosses": [
"soft mutation of blas"
],
"links": [
[
"blas",
"blas#Welsh"
]
],
"tags": [
"form-of",
"mutation-soft"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/vlaːs/"
}
],
"word": "flas"
}
Download raw JSONL data for flas meaning in All languages combined (36.4kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist II'",
"path": [
"flas"
],
"section": "Albanian",
"subsection": "verb",
"title": "flas",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist II'",
"path": [
"flas"
],
"section": "Albanian",
"subsection": "verb",
"title": "flas",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: flas/Welsh 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"flas"
],
"section": "Welsh",
"subsection": "noun",
"title": "flas",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: flas/Welsh 'nasal' base_tags={'soft', 'error-unrecognized-form'}",
"path": [
"flas"
],
"section": "Welsh",
"subsection": "noun",
"title": "flas",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: flas/Welsh 'aspirate' base_tags={'soft', 'error-unrecognized-form'}",
"path": [
"flas"
],
"section": "Welsh",
"subsection": "noun",
"title": "flas",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.